ÇÖZÜMLER

Digital Takograf Çözümü

Dijital Takograf Çözümü

 

Mobiliz, sunduğu Dijital Takograf Çözümü ile yurt içinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan kamyon, tır, otobüs gibi araç sahiplerinin Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre bildirmesi gereken Dijital takograf ve sürücü kartı verilerini, uzaktan kolay, hızlı ve güvenilir şekilde merkeze aktarmalarını sağlıyor.

 

Mobiliz Dijital Takograf Çözümü ile işletmeler, araç takip sisteminin sunduğu faydalardan yararlanırken  sistem üzerinden takograf ve sürücü kartı verilerini araç merkeze gelmeden, uzaktan gerçekleştirerek zamandan ve yakıt maliyetlerinden tasarruf ediyor. 

Araçların hareketleri, sürücülerin çalışma ve dinlenme saatleri hem aracı kullanan sürücü hem de merkez tarafından şeffaf bir şekilde takip edilebiliyor.  Verilerin, araç sahibinin tercihine bağlı olarak manuel olarak veya otomatik programlama ile merkeze aktarılması ve yasal süreler içerisinde işlemlerin tamamlanması sağlanıyor.

Dijital Takograf

Dijital Takograf cihazı, karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik veya yarı otomatik olarak göstermek ve kaydetmek için karayoluyla taşımacılık yapan araçlara monte edilmesi tasarlanan kayıt cihazıdır.

Takograf cihazı;

  • Araç kullanım sürelerini denetler.
  • Araç hızını denetler.
  • Kanunun belirttiği sınırlar içinde aracın kullanımını denetler.
  • Denetlediği kayıtları hafızasında tutar.
  • Hafızasındaki kayıtları grafik veya yazılı rapor olarak verir.

 

Sürüş güvenliğinin sağlanması, trafik kazalarının ve ihlallerinin azalması için sürücülerin çalışma ve dinlenme sürelerine uygun araç kullanmaları önemlidir.

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2017 tarihli 2017/KDGM-4/ST Genelgesi hükümlerince, dijital takograflardan elde edilen tüm araç verilerinin ve sürücü kartlarından elde edilen tüm sürücü verilerinin mevzuata uygun olarak arşivlenmesi zorunludur.

 

Bu yönetmeliğe göre;

  • Sürücü kartı verileri en geç 25 günde bir indirilmeli ve kart verme otoritesine gönderilmelidir.
  • Dijital takograf araç verileri en geç 3 ayda bir indirilmeli ve ayda bir defa kart verme otoritesine gönderilmelidir.

 

 

©2017 - Filo Sistem. Tüm Hakları Saklıdır. İşte Kobi Hazır Web Sitesi